Licznik odwiedzin

4051697

Żołnierz kpt. Roman Szczur spoczął w Radecznicy

 

      Dnia 4.03.2021 r. w Radecznicy odbyły się uroczystości pogrzebowe kapitana Romana  Szczura vel Szumskiego, pseudonim „Urszula”, który był oficerem AK i WiN. W latach 1931-32 służył w 23. Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim, następnie pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. został wzięty do niewoli radzieckiej. Udało mu się zbiec z transportu jadącego w głąb Rosji. Od marca 1941 roku dowodził placówkami Stary Zamość i Nielisz Obwodu ZWZ-AK Zamość. Po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej na Lubelszczyznę pozostał w konspiracji. W listopadzie 2011 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odnaleziono jego szczątki.

Uroczystości pogrzebowe w Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy rozpoczęto Mszą Świętą w intencji zabitego żołnierza o godz. 11-tej, której przewodniczył Bp. Mariusz Leszczyński w asyście Ojców Bernardynów. Przed liturgią rodzinom Żołnierzy Wyklętych wręczono nadane pośmiertnie Ordery Odrodzenia Polski, Krzyże Odrodzenia Polski, a także pośmiertne awanse na wyższe stopnie oficerskie.

Doczesne szczątki kpt. Romana Szczura vel. Szumskiego ps. Urszula spoczęły w Krypcie Żołnierzy Niezłomnych, w podziemiach Bazyliki, która jest jedyną Kryptą Żołnierzy Niezłomnych w Polsce. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy – gen. dywizji Dariusz Łukowski, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Poseł na Sejm RP - Prezes Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość Sławomir Zawiślak, Poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszak, Poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, członek Krajowej Rady Sądowniczej Zbigniew Łupina, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, Starostwa Zamojski Stanisław Grześko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec Lucjan Bednarz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Mariusz Szwed, przedstawiciele wojska, policji i służb mundurowych, motocykliści, harcerze, kombatanci.

Gminę Radecznica reprezentowali: Wójt Gminy Marian Szuper, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Gumieniak, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy Edyta Misiarz, radni oraz sołtysi naszej gminy.

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski