Gmina Radecznica

Herb Gminy

GMINA
RADECZNICA

Parafialne Święto Plonów i Jubileusz KGW Dzielce

Parafialne Święto Plonów

i Jubileusz KGW Dzielce

 

W ostatnią niedzielę sierpnia Rolnicy z Parafii Gorajec dziękowali za tegoroczne plony. Parafialne uroczystości dożynkowe rozpoczęła o godz. 12-stej Msza Święta z poświęceniem wieńca dożynkowego oraz chleba w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu. Uroczystość połączona była z Jubileuszem 60-lecia działalności KGW w Dzielcach. Panie z Koła w towarzystwie władz samorządowych, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji oraz koleżanek z innych kół świętowały swój jubileusz. Po nabożeństwie barwny korowód zaprzęgów konnych i mechanicznych wyruszył w stronę Dzielec, gdzie na placu przy świetlicy wiejskiej odbyła się dalsza część uroczystości. Organizatorzy: Mieszkańcy wsi Dzielce i Gorajca-Zagroble-Kolonii przygotowali bogaty program artystyczny, który pięknie wkomponowany został w całość wydarzenia. Wszyscy, którzy przybyli do Dzielec mieli okazję posmakować grochówki wojskowej oraz lokalnych przysmaków ze stołu wiejskiego. Czas biesiady umilił Koncert Orkiestry Dętej ze Zwierzyńca oraz występy Zespołu Jedno Marzenie, Zakręconej Kapeli z Grabowca, Kapeli Cyja oraz Lubelskiej Orkiestry Rodzinnej. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak żniwa wyglądały za czasów naszych pradziadków i spróbować swoich sił w mieleniu zboża żarnami czy młócenia cepami. Wiele atrakcji czekało także na najmłodszych uczestników. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych dla nich zabawach i konkursach. Nie brakowało również chętnych do zabawy na dmuchańcach. Nie lada atrakcję była zabawa w pianie. Obok tradycyjnego ceremoniału dożynkowego święto stało się okazją do przypomnienia historii KGW oraz przybliżenia obecnej działalności. Koło Gospodyń Wiejskich w Dzielcach powstało w 1963 roku z inicjatywy Pani Teresy Bizior miejscowej nauczycielki oraz Stefanii Murawic, Katarzyny Dziwoty, Marii Ferenc, Karoliny Małysz, Natalii Komornik, Heleny Tetlak, Eugenii Smarkali, Janiny Sitarz, Wandy Charkot, Natalii Stępniak, Stanisławy Mazurek, Stanisławy Rak, Heleny Bizior, Stanisławy Wypych, Janiny Zalewy, Anny Krukowskiej, Aleksandry Mielko.  W czasie swojej 60-letniej działalności Panie wielokrotnie stawały się inspiratorem życia kulturalnego lokalnej społeczności. Szczególnie prężna działalność Koła przypada na lata 1970 – 1980. Organizowane były wówczas liczne zabawy taneczne, konkursy żywieniowe, kursy kroju i szycia z udziałem wielu ciekawych gości. Przewodniczącymi wówczas były Natalia Stępnik, Helena Odrzywolska, Eugenia Smarkala i Stanisława Mazurek. W 2018 roku przewodniczącą została Teresa Sitarz, która kontynuuje pracę swoich poprzedniczek. Energia, pomysłowość i zapał do pracy towarzyszą Paniom do dziś. Przejawia się to w licznie podejmowanych inicjatywach, takich jak organizacje przeróżnych imprez i spotkań integrujących miejscową społeczność, do których zaliczyć można m.in.: piknik historyczny „W Dzieleckiej Dolinie”, „Dzieleckie Andrzejki”, festyn „Jak za dawnych lat”, „Baw się z nami pod gwiazdami”, „Dzieleckie Kusaki” i „Sylwestera w Starej Remizie”. Członkinie KGW biorą także udział w różnego rodzaju organizowanych konkursach. W 2021 r. Dzieleckie Rogale zajęły I miejsce w półfinale konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa w kategorii „Ciasto jak dawniej”, rok wcześniej III miejsce w finale zajęła Wyśmienita szarlotka dzielecka z miodem i bakaliami. W plebiscycie Mistrzowie Agro w 2020 roku organizowanym przez Polska Press Grupa nasze KGW w Dzielcach okazało się najlepsze w województwie lubelskim i drugie w kraju uzyskując tytuł Koła Gospodyń Wiejskich Roku Województwa Lubelskiego 2020 oraz II miejsce w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku Polski 2020.

Podczas niedzielnej uroczystości życzenia i gratulacje z okazji tak zaszczytnego Jubileuszu szanownym Jubilatkom złożyli m.in.: Wójt Gminy Pan Marian Szuper, Sekretarz Gminy Pani Edyta Dubiel oraz Przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego Pan Krzysztof Rusztyn, który reprezentował Starostę Zamojskiego Pana Stanisława Grześko.

Wydarzenie zakończyła zabawa z zespołem Jako Tako, na której wszyscy świetnie bawili się do późnych godzin nocnych.

Jubilatkom życzymy kolejnych tak wspaniałych Jubileuszy, zdrowia, wytrwałości i wielu twórczych pomysłów na kolejne ciekawe działania!

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

Skip to content