Gmina Radecznica

Herb Gminy

GMINA
RADECZNICA

Jubileusz 95-lecia OSP w Radecznicy i Gminne Obchody Dnia Strażaka

95 lat to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy dla Druhów i lokalnej społeczności z powodu świętowania jubileuszu OSP Radecznica.  Uroczystość jubileuszowa, która  odbyła się 26 maja w Radecznicy powiązana była z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęły się od przemarszu jednostek straży pożarnej z Gminy Radecznica, Chłopkowa oraz zgromadzonych gości na czele Orkiestrą Dętą Zaburze z placu przy Urzędzie Gminy w Radecznicy do ołtarza polowego przy  stawach Świętego Antoniego. Tam została odprawiona uroczysta msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, pod przewodnictwem gwardiana klasztoru O. Sylwestera Skirlińskiego. Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu za Urzędem Gminy. Przybyłych przywitał Wójt Gminy Pan Edward Polak. Potem  nastąpiło poświęcenie i oficjalne przekazanie samochodu ratowniczo – gaśniczego Iveco świętującej jednostce  OSP. Uroczystość jubileuszowa była doskonałą  okazją do wspomnień i podziękowań strażakom za całoroczny trud, odwagę i ofiarność w niesieniu pomocy potrzebującym oraz za niezastąpioną rolę OSP w życiu społecznym. Z tej okazji wręczono medale i odznaczenia. Odebrali je:

 Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

 1. Wiesław Studziński –OSP Mokrelipie
 2. Wiesław Łukaszczyk – OSP Zakłodzie
 3. Zbigniew Woźnica – OSP Zaporze
 4. Leonard Nalepa – OSP Gorajec-Zastawie
 5. Jan Nalepa – OSP Gorajec-Zastawie
 6. Krzysztof Buczek – OSP Zaburze
 7. Henryk Harkot – OSP Wólka Czarnostocka

Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

 1. Michał Ligaj – OSP Radecznica
 2. Zbigniew Godzisz – OSP Zakłodzie
 3. Mariusz Bojko – OSP Zakłodzie
 4. Janusz Olech – OSP Podlesie Małe
 5. Grzegorz Pyda – OSP Podborcze
 6. Emil Dymek -OSP Zaburze
 7. Jacek Dziwota – OSP Wólka Czarnostocka

Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

 1. Marek Ligaj – OSP Radecznica
 2. Emil Smarkala – OSP Zaburze
 3. Mieczysław Kołtun – OSP Zaburze
 4. Tomasz Ruszczak – OSP Gorajec-Zastawie
 5. Łukasz Chorzepa – OSP Gorajec-Zastawie
 6. Jacek Wasil – OSP Podborcze
 7. Rekiel Bogdan – OSP Zaporze
 8. Patryk Ducher – OSP Wólka Czarnostocka
 9. Tomasz Dziura – OSP Zakłodzie
 10. Damian Zych – OSP Zakłodzie
 11. Kamil Madej – OSP Latyczyn

Odznakę „Wzorowy strażak”

 1. Bartłomiej Bartnik -OSP Radecznica
 2. Karol Flor – OSP Radecznica
 3. Dariusz Kryk – OSP Radecznica
 4. Bartłomiej Bielecki – OSP Radecznica
 5. Marcin Furmanek – OSP Radecznica
 6. Łukasz Mróz – OSP Podborcze
 7. Arkadiusz Poświatowski – OSP Zakłodzie
 8. Mateusz Łukaszczyk – OSP Zakłodzie
 9. Michał Harkot – OSP Wólka Czarnostocka
 10. Adrian Cielica – OSP Wólka Czarnostocka
 11. Paweł Kiepek – OSP Podlesie Małe

Odznakę „Za wysługę lat”

 1. Ryszard Sawa – 65Lat
 2. Zbigniew Ligaj – 40 lat
 3. Jarosław Wachowicz – 35 lat
 4. Ryszard Ligaj –  35 lat
 5. Janusz Wachowicz – 30 lat
 6. Adam Kaproń – 30 lat
 7. Grzegorz Wachowicz – 30 lat
 8. Tomasz Wachowicz – 30 lat
 9. Dariusz Ferenc – 20 lat
 10. Mirosław Wachowicz – 25 lat
 11. Mirosław Walczak – 25 lat
 12. Lech Kozioł – 25 lat
 13. Michał Ligaj – 15 lat
 14. Bartłomiej Ferenc – 15 lat
 15. Paweł Ligaj – 15 lat
 16. Marek Ligaj – 10 lat
 17. Karol Flor – 5 lat
 18. Marcin Furmanek – 5 lat
 19. Dariusz Kryk – 5 lat
 20. Bartłomiej Bartnik – 5 lat
 21. Bartłomiej Bielecki – 5 lat

Słowa podziękowania i gratulacje do Jubilatów skierowali: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Wiesław Różyński, Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Michał Badach, Starosta Zamojski a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zamościu Pan Stanisław Grześko, Dh Kazimierz Mielnicki członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, Dh Ryszard Stanibuła, Wójt Gminy Pan Edward Polak wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Marcinem Zymonem.

Część oficjalną uroczystości zakończyła defilada pododdziałów OSP. Strażacy z Radecznica dla wszystkich uczestników przygotowali wojskową grochówkę, natomiast słodki poczęstunek zapewniło Stowarzyszenie Stąd Jesteśmy oraz mieszkańcy gminy. Jednostka OSP Radecznica przygotowała  pokaz akcji ratowniczej polegający na symulacji wypadku drogowego, uwolnienie osoby poszkodowanej z wnętrza pojazdu oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nie zapomniano  o najmłodszych, na których czekały liczne atrakcje. W części artystycznej wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Dętej Zaburze oraz wystąpiły zespoły: Andrzejkowe Nutki, Zaburzanki, 3 w 1. Wydarzenia zakończyła potańcówka z zespołem Muzyk i Przyjaciele.

Działalność lokalnych jednostek OSP jest niezwykle ważna. Dali temu wyraz podczas niedzielnego wydarzenia licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy oraz m.in. Radny Powiatu Zamojskiego Pan Andrzej Kondrat, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu mł. bryg. Przemysław Ilczuk, bryg. Jacek Sobczyński były Komendant Miejski PSP w Zamościu, Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Radecznicy w osobach Komendant Gminny Dh Jarosław Wachowicz, Wiceprezes Dh Mieczysław Smarkala, Wiceprezes Stanisław Harkot, Sekretarz Wiesława Krukowska, Gwardian Klasztoru OO. Bernardynów w Radecznicy O. Sylwester Skirliński, radni oraz sołtysi.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

Skip to content