Roztoczańska Szkoła Tradycji zaprasza na drugą edycję EtnoWakacji, czyli letnich warsztatów edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży poświęconych dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu Roztocza Zachodniego. Warsztaty odbędą się w dniach 22-25 lipca 2025 r. w miejscowości Żurawie (gm. Turobin).
DLA DZIECI
Tematem przewodnim tegorocznych EtnoWakacji jest realizacja przedstawienia teatralnego i powstanie teatrzyku, nawiązującego do dawnych ludowych wędrownych teatrzyków kukiełkowych. Spektakl stworzony zostanie na podstawie wspomnień, opowieści i dawnych historii najstarszych mieszkańców, które zostaną zarejestrowane przez dzieci i młodzież uczestniczące w warsztatach. Zajęcia te ze względu na złożoność i stopień trudności odbywać się będą również po zakończeniu Etnowakacji.
Zajęcia muzyczne – podstawą zajęć będzie folklor muzyczny związany z letnią
obrzędowością doroczną, weselem, a także gry i zabawy dziecięce. Uczestnicy poznają pieśni dożynkowe, weselne, stworzą własne teksty przyśpiewek, a także poznają folklor dziecięcy.
Zajęcia rękodzielnicze – w ramach zajęć rękodzielniczych odwzorowane
zostaną wzory spotykane na malowanych skrzyniach wiannych, glinianych
naczyniach z najbliższej okolicy lub elementach architektury, wykonane zostaną prace z wykorzystaniem roślin, a także elementy scenografii do spektaklu.
DLA MŁODZIEŻY
Warsztaty fotograficzne
Punktem wyjścia dla tej części projektu jest film mistrza polskiego dokumentu Kazimierza Karabasza z 1977 r. pt „Lato w Żabnie” (poprzez pryzmat studentki, Marii Kolano, poznajemy zwyczaje, zachowania i trudy dnia codziennego mieszkańców wsi Żabno w latach 70). Zadaniem uczestników warsztatów (młodzież) będzie stworzenie współczesnej fotograficznej opowieści o najbliższej okolicy z uwzględnieniem praktykowanych tu nadal dawnych zwyczajów, obrzędów oraz przestrzeni krajobrazowej Roztocza Zachodniego m.in. zachowanego jeszcze na tym terenie tradycyjnego budownictwa wiejskiego. Planowana jest organizacja pięciu spotkań/konsultacji (lipiec-październik). Warsztaty zakończą się multimedialną prezentacją zdjęć i opowieścią uczestników (październik, Żabno).
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat odbywać się będą w dniach 22 -25 lipca 2025 r. (wtorek-piątek) w godz. 10.00-15.00.
Prowadzący: Marta Graban-Butryn, Krzysztof Butryn, Anna Jonasz, Edyta Piekarczyk, Tadeusz Mierzwa, Barbara Mamona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: fundacjastaradroga@gmail.com lub tel. 696 06 77 04.
https://www.facebook.com/RoztoczanskaSzkolaTradycji
Organizator: Fundacja Stara Droga
Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2025 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.