Gmina Radecznica

Herb Gminy

GMINA
RADECZNICA

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE

Dożynki Gminno-Parafialne odbyły się 3 września 2023 r. w Radecznicy. Obfitujące w atrakcje wydarzenie rozpoczął korowód dożynkowy w uroczystej asyście Orkiestry Dętej z Zaburza, przy udziale władz gminy, Starostów Dożynkowych, zaproszonych gości oraz delegacji niosących chleb i wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa z terenu Gminy Radecznica oraz m. Chłopków przynależnej do parafii w Radecznicy. O godz. 12-stej w amfiteatrze za Urzędem Gminy w Radecznicy  odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Rolników,  podczas której nastąpiło poświęcenie wieńców,  chleba, kwiatów i owoców przyniesionych w darze dziękczynienia za plony.  

Część oficjalną uroczystości rozpoczął powitaniem gości Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, a następnie starostowie gminni: Pani Barbara Sykała oraz Pan Sławomir Dubaj przekazali okazały bochen chleba na ręce Wójta Gminy. Po zakończonej Mszy Świętej starostwie dożynkowi dokonali podzielenia poświęconego chleba, którym zostali poczęstowani uczestnicy dożynek. Dla dzieci również nie brakowało atrakcji. Były dmuchańce, stoiska ze słodyczami i zabawkami. Na stoisku Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli można było porównać odmiany zbóż, ziemniaków, owoców i warzyw. Natomiast dla pasjonatów literatury i malarstwa Biblioteka Publiczna Gminy Radecznica zorganizowała wystawę twórczości lokalnej.  Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpiły: Kapela Wigibusy, Zespół Malinowa Dolina, Kapela Kataryna, Zakręcona Kapela, Kapela Uroczysko, Maciejowa Kapela. Dla uczestników dożynek OSP Radecznica oraz OSP Zaburze przygotowali pyszną grochówkę, a regionalne specjały serwowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Czarnegostoku, Dzielec, Gorajca-Starej Wisi, Gorajca-Zagroble, Podborcza, Zaporza oraz Stowarzyszenie Przyjazna Wieś. Ich stoiska uginały się od przepysznych ciast, sałatek i wielu innych potraw. O dekorację zadbali mieszkańcy Radecznicy, członkowie Stowarzyszenia Stąd Jesteśmy oraz Pan Piotr Wanat. Gwiazdą muzyczną tegorocznych dożynek był Markus P. Wydarzenie zakończyła Dyskoteka z DJ Sławkiem. 

Wśród gości przybyłych na dożynki do naszej gminy byli m.in.:  Poseł na Sejm RP Pani Beata Strzałka, Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Sachajko, Poseł na Sejm RP Pani Monika Pawłowska, Poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, przedstawiciel Europoseł Beaty Mazurek –  Pani Aneta Żurawicz, Kierownik Filii Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Zamościu Pan Mariusz Tłuczek, który reprezentował Marszałka Województwa Pana Jarosława Stawiarskiego, Pan Rafał Farion, który reprezentował Wojewodę Lubelskiego Pan Lecha Sprawkę, członek Krajowej Rady Sądownictwa Pan Zbigniew Łupina, Starosta Biłgorajski Pan Andrzej Szarlip, Dyrektor Lubelskiego Oddziału ARiMR Pan Krzysztof Gałaszkiewicz, Radni Powiatu Zamojskiego: Pani Gertruda Miarowska oraz Pan Lucjan Bednarz, dyrektor Wydziału  Spraw Społecznych i Promocji Powiatu Zamojskiego Pani Joanna Mazurek reprezentująca Starostę Zamojskiego Pana Stanisława Grześko, Dyrektor WORD w Zamościu Pan Marcin Kulig, Komendant Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie Nadkomisarz Stanisław Niemczycki,  Dowódca 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu Radosław Kudraj, Członek Zarządu Zamojskich Zakładów Zbożowych Pan Grzegorz Wróbel, p.o. Dyrektora SPWSzP w Radecznicy Pani Anna Adamska. 

Nad organizacją oraz przebiegiem uroczystości dożynkowych czuwało Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Radecznicy. Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym, zespołom wokalnym i artystom za udział i uświetnienie Dożynek Gminno – Parafialnych w Radecznicy. Mieszkańcom gminy, parafii i gościom za wzięcie udziału w uroczystościach dożynkowych. Wyrazy uznania i najserdeczniejsze słowa podziękowania kierujemy do wszystkich osób które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania tejże uroczystości.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

Zachęcamy do zapoznania się z listami okolicznościowymi:

List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Roberta Telus

List Posła do PE Pani Beaty Mazurek

List Senatora RP Jerzego Chroscikowskiego

List Posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego

List Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego

List Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki

List Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko

List Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa

List Wójta Gminy Radecznica Mariana Szupra

 

Skip to content