DLA MIŁOŚNIKÓW JEDNOŚLADÓW I PASJONATÓW HISTORII

W niedzielę 25 sierpnia 2024 r. odbył się rajd rowerowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjazna Wieś. O godz. 13-stej 50-osobowa grupa rowerzystów z placu przy remizie OSP w Zakłodziu wyruszyła w drogę. Trasę stanowiła pętla, która w tym roku prowadziła m.in. przez miejscowości: Gaj Gruszczański, Zaporze, Żurawie, Turobin, Czernięcin, Nową Wieś, Kawęczyn – Kolonię, Sułowiec. Uczestnicy rajdu odwiedzili ciekawe miejsce m.in. Źródła rzeki Por w Zaporzu – stanowiące największy wypływ wód podziemnych na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej. Zapoznali się z genezą Turobina oraz wysłuchali o historii drewnianego przydrożnego krzyża pomiędzy Tworyczowem a Sułowcem – upamiętniającego katastrofę lotniczą z 26 października 1928 r. na skutek której rozbił się samolot Potez XXVII. Po wymagającej trasie na mecie rajdu na uczestników czekał poczęstunek. Rajd to część projektu „Na sportowo i wesoło III” współfinansowanego ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Głównym założeniem organizowanego zadania było propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia oraz integracja społeczności lokalnej.