Licznik odwiedzin

3775304

„KONSPIRACJA W KLASZTORZE”

 

       W dniach 7 - 9 lipca w Radecznicy już po raz czwarty pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze” odbyły się uroczystości upamiętniające działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej.Klasztor w Radecznicy wykorzystywany był dla różnych celów przez konspiratorów z Zamojszczyzny. Na ważne narady przyjeżdżali dowódcy AK-WiN z całego kraju. W 1948 roku w Klasztorze odbyły się uroczyste przysięgi konspiratorów i zakonników. W kwietniu 1950 roku kierownictwo II Inspektoratu Zamojskiego zostało aresztowane z majorem Marianem Pilarskim „Jar” na czele. W czerwcu w wyniku kasaty klasztoru zostają aresztowani także zakonnicy, a klasztor zostaje zamknięty. W 1951 roku Konspiratorów Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazuje na kary wieloletniego więzienia, a major Marian Pilarski „Jar” oraz jego podkomendny podporucznik Stanisław Bizior „Eam” zostają skazani na karę śmierci, którą wykonano na Zamku Lubelskim w marcu 1952 r. W styczniu bieżącego roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie na cmentarzu przy ul. Unickiej odnalazło miejsce pochówku konspiratorów.

    Organizatorem tegorocznych uroczystości w Radecznicy były m.in. Stowarzyszenia: „Mokrelipie” oraz „Głos Bohatera”, przy współpracy z Oddziałem Lubelskim Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorzy przygotowali bogaty program, w którym znalazły się m.in. projekcja filmu „Wyklęci”, zawody strzeleckie o Puchary im. płk Mariana Pilarskiego ps. „Jar”, i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam”, koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Andrzejkowe Nutki, Doroty Kruk, Kapeli Turobińskiej oraz Zespołu Forteca. Tego dnia uczestnicy festynu mogli podziwiać także pojazdy historyczne, odwiedzić stoiska: Instytutu Pamięci Narodowej, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 16 Batalion Saperów z Niska oraz obejrzeć inscenizację przygotowaną przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir”. Sobotnie popołudnie było także okazją do spotkania z Panem Marcinem Krzysztofikiem, Dyrektorem IPN o. Lublin. Zwieńczeniem drugiego dnia obchodów było wspólne ognisko.

     W niedzielę o godz. 12 w Bazylice Św. Antoniego w Radecznicy została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej.  Po Mszy Hymnem Narodowym rozpoczęto Ceremoniał Wojskowy. Na zakończenie uroczystości pod tablicą upamiętniającą płk. Mariana Pilarskiego złożono wieńce. Samorząd Gminy Radecznica reprezentowali: Wójt Gminy Pan Edward Polak oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Radecznica Pan Krzysztof Kłodnicki.

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski