Licznik odwiedzin

3909061

  

       Historia kultu sięga roku 1664, kiedy to 8 maja na Łysej Górze Antoni objawił się ubogiemu mieszkańcowi Radecznicy – Szymonowi Tkaczowi. Święty wyraził życzenie, aby w tym miejscu powstała świątynia. Pobłogosławił też wodę, dzięki której wielu wiernych dostąpiło uzdrowienia. W cudowne właściwości wody pielgrzymi wierzą do dziś. Niemal każdy, kto odwiedza Sanktuarium w Radecznicy zabiera ze sobą butelkę wody z bijącego tu źródła. Radecznica to jedyne miejsce na świecie, gdzie są udokumentowane oraz zatwierdzone przez władze kościelne objawienia Świętego. Co roku 13 czerwca mają miejsce uroczystości odpustowe w trakcie, których przy kaplicy na wodzie święcone są lilie. Kult Św. Antoniego szerzą w Radecznicy ojcowie Bernardyni, mówiąc o niezwykłej mocy tego miejsca. Do Radecznicy przyjeżdżają ludzie z całego świata. Wierni powierzają Świętemu swoje prośby i troski, prosząc o łaski i dziękując za te, które już otrzymali Wielu z nich doświadczyło czegoś, co trudno wytłumaczyć.

     W tym roku 12 czerwca o godzinie 1730 Nieszporami i uroczystą  Mszą Św. poprzedzoną procesją z Sanktuarium na Stawy rozpoczęły się uroczyste obchody zakończenia Roku Jubileuszowego 350-lat objawień Św. Antoniego połączone z wigilią Odpustu ku czci Św. Antoniego. Po całonocnym czuwaniu wiernych odbyły się główne uroczystości.

W sobotę 13 czerwca tłumy od samego rana zmierzały w kierunku Radecznicy, gdzie tradycyjnie rozstawione były stragany. O godzinie 9 na ołtarzu polowym przy Stawach Św. Antoniego neoprezbiterzy naszej diecezji odprawili Mszę Świętą, po której nastąpiło błogosławieństwo dzieci i poświęcenie lilii Św. Antoniego. Uroczystą sumę odpustową o godz. 12:00 w Sanktuarium odprawił ordynariusz naszej diecezji, ks. Biskup Marian Rojek.

Ostatnia Msza Święta kończąca obchody Roku Jubileuszowego została odprawiona o godz. 20 na Stawach  Św. Antoniego. W czasie Mszy rodzice uzdrowionej córki przekazali srebrną lilię, jako wotum za ocalenie dziecka. O godz. 21 przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła Kapela Góralska „TURNIOKI”. Po koncercie odpalono sztuczne ognie i widowiskowy huczny pokaz zakończył obchody Jubileuszu.

Wspaniała pogoda była gwarantem frekwencji. Szacuję się, że w uroczystościach udział wzięło około 25 tysięcy pielgrzymów. 

 

 

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski