Licznik odwiedzin

3775377

Dziękowali za zebrane plony

 

      Przełom sierpnia i września to czas kiedy na terenie całego kraju odbywają się uroczystości dożynkowe, które są tradycyjną formą podziękowania za całoroczny trud włożony przez rolników w pracę na roli.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe na terenie naszej gminy odbyły się dnia 8 września 2019 r. w Mokremlipu. Organizatorem tego wydarzenia był Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy Pani Małgorzata Dumała oraz Proboszcz Parafii Mokrelipie ks. Jarosław Nowak. Zaszczytną funkcję Starostów Gminnych Dożynek pełnili w tym roku państwo: Bożena Wojtaszek i Wiesław Studziński.

Tradycyjnie, uroczystości dożynkowe w uroczystej asyście Orkiestr Dętej z Zaburza rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego w którym wzięły udział władze gminy na czele z Panem Wójtem Marianem Szuper, Starości Dożynkowi, zaproszeni goście oraz delegacje niosące chleb i wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa. Podczas uroczystej mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony, której oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Zaburza, Grupa Wokalna Akord, Zespół Zaburzanki oraz Chór Parafialny z Mokregolipia, której przewodniczył proboszcz parafii pw, Znależienia Krzyża Świętego w Mokremlipiu ks. Jarosław Nowak, dokonał poświęcenia przyniesionych wieńców dożynkowych i złożonych na ołtarzu chlebów, którymi po zakończonej eucharystii częstowani byli wszyscy uczestnicy dożynek.

Część oficjalną uroczystości rozpoczął powitaniem gości Wójt Gminy Radecznica Pan Marian Szuper, który w wygłoszonym przemówieniu podziękował wszystkim za przybycie oraz skierował serdeczne słowa do naszych rolników, dziękując im za ich trudną i ciężką pracę na roli. W uroczystościach dożynkowych wzięli także udział zaproszeni goście, którzy osobiście lub też poprzez swoich przedstawicieli podziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę z owoców której wszyscy korzystamy. Swoją obecnością zaszczycili nas :

  • Poseł na Sejm Lucjan Cichosz, który przekazał Prezesowi OSP w Zakłodziu Panu Zbigniewowi Godziszowi i Naczelnikowi OSP w Zakłodziu Panu Mariuszowi Bojko torbę medyczną, którą strażacy będą mogli w przyszłości wykorzystywać podczas prowadzonych akcji ratunkowych,
  • Pan Wojciech Kondrat reprezentujący Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka, który z uwagi na odbywające się w tym samym dniu dożynki wojewódzkie w Radawcu nie mógł przybyć osobiście,
  • Starosta Powiatu Biłgorajskiego Pan Andrzej Szarlip,
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec oraz członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Zamościu Pan Lucjan Bednarz, który jednocześnie reprezentował Starostę Powiatu Zamojskiego Pana Stanisława Grześko,
  • Pani Gertruda Miarowska i Pan Leszek Pastuszak - radni powiatu zamojskiego,
  • Wójt Gminy Sułów Pan Leon Bulak,
  • Dyrektor Lubelskiego Oddziału ARiMR Pan Krzysztof Gałaszkiewicz,
  • były Poseł na Sejm II, III, IV kadencji Pan Ryszard Stanibuła,
  • płk pożarnictwa w stanie spoczynku Pan Mieczysław Skiba.

Ponadto, listy okolicznościowe przekazali : Posłowie na Sejm Piotr Olszówka i Tomasz Zieliński oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Michał Mulawa.

W części artystycznej swoim kunsztem artystycznym pochwaliły się: Orkiestra Dęta
z Zaburza, Iskierki z Nielisza, Pół na Pół z Sułowa, Zaburzanki, Andrzejkowe Nutki, Grupa Wokalna Akord. Ponadto, uczestnicy dożynek mieli okazję obejrzeć występ rewii kabaretowej Viva Miraż ze Lwowa. Dla najmłodszych naszych mieszkańców zostały przygotowane różnego rodzaju zabawy na dmuchanym placu zabaw oraz atrakcje w postaci przejażdżki konnej czy malowania twarzy. Gwiazdą muzyczną tegorocznych dożynek był DJ Pedro Elektro, przy muzyce którego odbyła się zabawa taneczna kończąca nasze wspólne świętowanie.

Poczęstunek w postaci pysznej grochówki i bigosu dla wszyscy uczestników dożynek przygotowali mieszkańcy Radecznicy, Zaburza, Zakłodzia i Mokregolipia. Koło Gospodyń Wiejskich z Dzielec, Zaporza i Gorajca-Zastawia zorganizowało stoiska promocyjne, na których każdy mógł posamakować przygotowane przez nasze Panie różnorodne smakołyki. Słodką atrakcję w postaci pysznego ciasta dla wszystkich uczestników dożynek zapewnili mieszkańcy poszczególnych sołectw.       

Nad organizacją oraz przebiegiem uroczystości dożynkowych czuwała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy Pani Małgorzata Dumała wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Radecznicy. Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym, zespołom wokalnym i artystom za udział i uświetnienie Dożynek Gminno - Parafialnych w Radecznicy. Mieszkańcom gminy, parafii i gościom za wzięcie udziału w uroczystościach dożynkowych. Wyrazy uznania i najserdeczniejsze słowa podziękowania kierujemy do wszystkich osób które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania tejże uroczystości. Na kolejne dożynki zapraszamy za rok.

Opracowała: Sekretarz Edyta Dubiel

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

 

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski