Licznik odwiedzin

3305087

obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości

   

     W minioną niedzielę 10 listopada świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – naszą Ojczyznę. W Bazylice Świętego Antoniego w Radecznicy została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez Ojca Gwardiana Krystiana Olszewskiego. Następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pamiątkowymi tablicami na krużgankach Bazyliki w Radecznicy oraz pod Pomnikiem w Mokremlipiu.

W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli: Poseł na Sejm RP - Pan Sławomir Zawiślak, Senator RP Pan Jerzy Chróścikowski, Przedstawiciel Wiceprezesa Rady Ministrów Pana Jacka Sasina, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i jednocześnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna - Pan Stefan Traczyk, Przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, Dyrektor Generalny LUW - Pani Agata Grula, Szef Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu - Pan Mariusz Tłuczek, Dyrektor Lubelskiego Oddziału ARiMR - Pan Krzysztof Gałaszkiewicz, Przedstawiciel Starosty Zamojskiego - Pan Lucjan Bednarz, Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Zamościu, Dowódca JRG PSP w Szczebrzeszynie Młodszy Brygadier Pan Marcin Lipiec, Doradca Wojewody Lubelskiego - Pan Wojciech Kondrat, Z- ca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Radny Powiatu Biłgorajskiego – Pan Marcin Kulig, Strzeleckie Bractwo Kurkowe im. Św. Jana Kantego w Lublinie w osobach braci Andrzeja i Józefa Kondratów, Radni i Sołtysi Gminy Radecznica z Przewodniczącym Rady Gminy, Panem Jerzym Gumieniakiem, pracownicy urzędu gminy oraz jednostek pomocniczych, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Radecznica, Strażacy i Poczty Sztandarowe Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Radecznica, prezesi KGW oraz Stowarzyszeń lokalnych. Na ręce Wójta Gminy Radecznica-Pana Mariana Szupra zostały przekazane listy okolicznościowe od Pana Jacka Sasina Wiceprezesa Rady Ministrów, Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Pana Michała Mulawy.

Ważnym wydarzeniem niedzielnych uroczystości było wręczenie Brązowych Krzyży Zasługi przyznanych przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę za zasługi w służbie państwu i społeczeństwu dla Druhów Strażaków – Prezesa OSP w Radecznicy Zbigniewa Ligaja oraz Komendanta Gminnego ZOSP RP Jarosława Wachowicza.

Tegoroczne uroczystości uświetniły piękne akademie patriotyczne w wykonaniu dzieci ze Szkół Podstawowych z Radecznicy oraz z Zaburza, przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli oraz Dyrektorów Szkół – Ewy Maj i Hanny Nowak. Zebrani mogli również wysłuchać koncertów w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej Zaburze, grupy wokalnej Akord, Zespołów - Andrzejkowe Nutki, Zaburzanki oraz grupy utworzonej przez panie z KGW „Malinowa Dolina” z Gorajca-Zastawie.

Na wszystkich uczestników przybyłych do Remizy OSP w Mokremlipiu czekał smaczny i obfity poczęstunek przygotowany przez: Sołectwo Mokrelipie, Strażaków z OSP w Zaburzu,  KGW z Dzielec, KGW z Gorajca-Zastawia, KGW Gorajca-Zagroble oraz Stowarzyszenie Mokrelipie.  Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Państwa Heleny i Stanisława Winiarczyków za zaangażowanie i koordynację działań kulinarnej strony rocznicowych uroczystości.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i pracę w uświetnienie Święta Niepodległości.

Opracowała: Małgorzata Dumała

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski